Wybór dywanu do naszego domu nierzadko stanowi nie lada wyzwanie. Na przeszkodzie stają nam ceny, indywidualne preferencje, rozmiar pomieszczeń oraz wiele innych czynników, na które często nie mamy tak naprawdę większego wpływu. Jednym z najczęstszych problemów, trapiących osoby kupujące dywany, jest znalezienie elementu wystroju o odpowiednim kolorze. I chociaż początkowo wydawać by się mogło, że jest to jedynie kwestia gustu, w rzeczywistości barwa dywanu decyduje w dużej mierze o estetyce całego pomieszczenia. Dywany w kolorze opalu nie sprawdzą się zatem we wszystkich typach wystroju wnętrz, podobnie jak modele jaśniejsze. W niniejszym artykule opowiemy, jaki kolor najlepiej zaprezentuje się w konkretnej aranżacji.

Temperatura wystroju

Bez względu na to, czy marzą nam się dywany w konwencji opal, czy też planujemy zakup białego, puchatego modelu, powinniśmy wziąć pod uwagę kolorystykę naszej kompozycji. Zależnie od naszego wyboru, pomieszczeniu możemy nadać chłodny wystrój, albo bardzo ciepły. Aby ocenić, czy interesujący nas dywan doda salonowi tudzież sypialni ciepła lub chłodu, powinniśmy zwrócić uwagę na próbniki kolorystyczne. Od ciemnoniebieskiego do ciemnopomarańczowego mieszczą się barwy ciemne, zaś od jasnoniebieskiego do jasnopomarańczowego – zimne. Wybrawszy interesujący nas kolor, przyjrzyjmy się, jaka barwa została umieszczona naprzeciw niego na próbniku. Dowiemy się w ten sposób, jaki kolor będzie uzupełniać się z tym wybranym przez nas.

Jasny? Ciemny? A może jednak szary? 

Ponieważ estetyka pomieszczenia będzie w dużej mierze zależeć od ogólnej kolorystyki dywanu, powinniśmy zastanowić się, czy konkretny model będzie prezentować się należycie na swoim miejscu. Dywany ciemne to przede wszystkim bardzo dobry wybór w przypadku pokoi o dużym metrażu. Ze względu na swoją kolorystykę, dobrze maskują one także wszelkie plamy, aczkolwiek sierść będzie na nich znacznie bardziej zauważalna. Dywany jasne prezentują się z kolei wyśmienicie w pomieszczeniach mniejszych, zaś wespół z neutralnym wystrojem, stanowią znakomite uzupełnienie wnętrz nowoczesnych. Z kolei dywany neutralne, w kolorze szarawego opalu, nie tylko kamuflują zabrudzenia, ale również dodają stylu pokojom minimalistycznym, ze ścianami ceglanymi zamiast tynkowanych. Dobrze współgrają one również z akcentami zarówno żywymi, jak i pastelowymi.