Styl klasyczny wciąż cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Eleganckie, drewniane meble, stonowane kolory, szlachetna osobowość – odpowiednio skomponowany wystrój salonu w takiej konwencji zawsze robi wrażenie. Dobierając poszczególne elementy naszej klasycznej kompozycji, nie powinniśmy również zapominać o dywanach. To właśnie one uczynią bowiem przebywanie w pomieszczeniu cieplejszym i wygodniejszym, jednocześnie stanowiąc piękny akcent wybranych przez nas mebli i akcesoriów. Dywany mandala i inne rozwiązania tego typu są tu więc elementem praktycznie obowiązkowym. O czym powinniśmy zatem pamiętać, poszukując szlachetnego dywanu dla naszego domu?

Dywany z dalekich stron

W klasycznych wnętrzach nie ma zbyt wiele miejsca na nowoczesne dywany o jednolitych, pastelowych kolorach. Jeśli zależy nam na faktycznym dodaniu salonowi charakteru sprzed stuleci, postawmy na modele, przywodzące na myśl dywany orientalne. Dywany mandala, chińskie, indyjskie lub perskie idealnie podkreślą osobowość wnętrz, znakomicie wkomponowując się w pozostałe, dobrane przez nas elementy klasycznej układanki.

Rozmiar dywanów i ich położenie

Nie zapominajmy, że w stylu klasycznym powinna rządzić przede wszystkim ogólna harmonia. Jeśli zakupione przez nas dywany mandala będą zbyt małe lub zbyt duże, estetyka pomieszczenia nie będzie prezentować się najlepiej. Dywan najlepiej jest położyć pośrodku pomieszczenia, zostawiając nieco gołej podłogi pod ścianami. Dzięki temu, zarówno sam dywan, jak i podłoga oraz ściana będą mogły przyozdabiać nasz pokój, nie zaburzając harmonii naszej kompozycji.