Dywany sisal, zwane też sznurkowymi i płasko tkanymi, to bardzo ciekawe, oryginalne rozwiązanie, cieszące się dużą popularnością pośród entuzjastów stylu rustykalnego oraz nowoczesnego. Ich powierzchnia nie jest co prawda tak miękka i puszysta, co w przypadku bardziej standardowych dywanów, lecz fantazyjne, przyciągające uwagę wzornictwo czyni je efektowną ozdobą pomieszczenia. Dodatkowym atutem sizali jest kompletny brak pęków i runa, podatnych na zbieranie zabrudzeń. Dzięki temu, utrzymanie czystości takich dywanów jest bardzo łatwe. Oto, co warto wiedzieć na temat tych wyjątkowych wykładzin.
Z czego robi się dywany sznurkowe?
Nazwa dywanów sisal pochodzi od agawy sizalowej – rośliny, której włókna od wielu lat są wykorzystywane do produkcji tradycyjnych wykładzin sznurkowych. Wykonywane ręcznie przez doświadczonych tkaczy, sizale naturalne odznaczają się nie tylko wspaniałą estetyką, ale również wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. Dzięki temu, wykorzystuje się je nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale również na tarasach. Na rynku dostępne są również sizale współczesne, wykonane z wełny i materiałów syntetycznych. Przykładem jest tu chociażby okrągły dywan sznurkowy z serii Maestro, dostępny w sklepie 7 Królestw Dywanów.
W jakich pomieszczeniach się sprawdzą?
Ponieważ dywany sisal są bardzo odporne na zabrudzenia oraz czynniki zewnętrzne, stanowią one znakomity wybór podczas doboru wystroju naszej jadalni tudzież kuchni. Położone pod stołem i krzesłami, dodadzą one niewątpliwego uroku takiemu pomieszczeniu. Docenią je również właściciele zwierząt domowych, mających tendencję do gubienia sierści – twardy, ciasny splot zapobiegnie bowiem przyleganiu włosów do takiego dywanu.