Planując nadanie naszym czterem kątom eleganckiego charakteru, warto jest postawić na sprawdzone rozwiązanie, czyli estetyczne dywany z wełny. Powodów popularności tego typu akcesoriów jest wiele, począwszy od samej ekonomii takiego dywanu, na przyjemnej w dotyku powierzchni kończąc. Co więcej, modele wełniane odznaczają się również znakomitą żywotnością, zachowując swój komfort i estetyczny wygląd znacznie dłużej, niż dywany syntetyczne. Należy jednak pamiętać, że taki stylowy element wystroju wnętrz wymaga od nas prawidłowej eksploatacji, jeśli chcemy, aby posłużył nam on przez jak najdłuższy czas. Oto, co powinien wiedzieć każdy domownik, planujący zakup wełnianego dywanu.
Regularne czyszczenie
Tradycyjne dywany wełniane, ze względu na charakter swojego materiału, wymagają od nas poprawnego usuwania z nich wszelkich zanieczyszczeń. Podstawową czynnością pielęgnującą jest tu oczywiście regularne odkurzanie. Pamiętajmy jednocześnie, że podczas pierwszych miesięcy, wełniane dywany mają tendencję do linienia. Jest to zjawisko całkowicie normalne, aczkolwiek wymagające od nas częstszego odkurzania do momentu zaniku linienia. Nie wolno jest również zapominać o roztoczach tudzież piachu – zanieczyszczenia te powinny być usuwane poprzez trzepanie dywanu, najlepiej dwa razy w roku.
Pranie dywanów wełnianych
Chociaż wiele osób obawia się, że woda może zaszkodzić dywanom z wełny, w rzeczywistości pranie na mokro jest najlepszym sposobem na skuteczne usunięcie problematycznych plam i innych zabrudzeń. Pranie dywanów wełnianych jest również zalecane w pierwszych miesiącach ich użytkowania – woda zabija bowiem owczą woń dywanu, jednocześnie skracając kłopotliwy okres linienia. Także i tutaj powinniśmy jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach. Po pierwsze, dywan powinien być prany wyłącznie w letniej wodzie. Zbyt wysoka temperatura może bowiem doprowadzić do jego uszkodzenia. Do oczyszczania tradycyjnych dywanów wełnianych najlepiej jest wykorzystać specjalne odkurzacze piorące – nie namaczają one nadmiernie pielęgnowanej powierzchni, zapobiegając jednocześnie wchłanianiu detergentów przez materiał.