Poszukując ciekawych i stylowych elementów wystroju do nowo zakupionego mieszkania tudzież domu, wiele osób decyduje się na zakup dywanu. Trudno jest się temu zresztą dziwić – nawet tanie dywany odznaczają się bowiem nie tylko piękną estetyką, ale również izolacją termiczną ocieplającą mieszkanie oraz tłumieniem odgłosów, dobiegających spod podłogi. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest jego ogólna wszechstronność. Dywany dostępne są w przeróżnych wariantach, różniących się nie tylko rozmiarem, ale także kolorami, wzornictwem oraz materiałami. Z tego też powodu, wybór najodpowiedniejszej ozdoby naszego salonu nierzadko potrafi przysporzyć nam wiele problemów. W niniejszym artykule opowiemy, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, przeglądając dostępne opcje.

Rozmiar dywanu

Ponieważ dywan powinien być nie tylko stylowy, ale również praktyczny, jeszcze przed dokonaniem zakupu należy przyjrzeć się dokładnie naszemu salonowi. To właśnie rozmiary dywanów decydują bowiem o tym, czy zakupione akcesorium nie będzie przeszkadzać nam w otwieraniu drzwi tudzież szaf. Zwróćmy również uwagę na samo miejsce, na którym chcemy położyć dywan. Dla przykładu, dywan pod stołem powinien być nieco większy od samego mebla. W przeciwnym razie, będzie on praktycznie niewidoczny. Istotną rolę w doborze dywanu odgrywa również metraż samego pomieszczenia. W niewielkich salonach lepiej zaprezentują się modele mniejsze, które nie będą stwarzać wizualnego efektu przesadnego zapełnienia przestrzeni.

Sztuczny czy naturalny? 

Zarówno tanie dywany sztuczne, jak i modele naturalne mają swoje zalety. Dywany naturalne, choć droższe, cieszą się ogromną popularnością ze względu na przyjemne w dotyku materiały oraz znakomitą prezencję. Najczęstszymi materiałami pochodzenia naturalnego są tu wełna oraz bawełna. Ta pierwsza jest ciepła i komfortowa, zaś druga – prosta w czyszczeniu i antystatyczna. Sporym uznaniem Polaków cieszą się również dywany jedwabne, odporne na zabrudzenia.

Z kolei dywany sztuczne to znakomity wybór dla alergików oraz osób, poszukujących rozwiązania przystępnego cenowo. Rozmiary dywanów sztucznych są bardzo zróżnicowane, co ułatwia wkomponowanie ich w pomieszczenie. Są też one bardzo proste w czyszczeniu, zaś ich estetyka nie ustępuje w większym stopniom naturalnym alternatywom.