Dobierając dywany do salonu tudzież pokoju dziecięcego, coraz częściej sięgamy po odcienie szarości, nadające wnętrzu ciekawego kontrastu. Trudno jest się temu zresztą dziwić – dywany w kolorze antracytu są bowiem bardzo estetyczne wizualnie, zaś ich ciemniejsza barwa umożliwia zamaskowanie plam. Co więcej, kontrast kolorów sprawia, że szare akcenty mogą bez problemu przyozdabiać wnętrza zarówno nowoczesne, jak i bardziej stonowane, stawiające na meble drewniane. W niniejszym artykule opowiemy, dlaczego naprawdę warto jest postawić na taki niestandardowy dobór kolorów, planując zakup dywanu do naszego domu.

Pomieszczenie ma znaczenie

Zanim zdecydujemy się na zakup upatrzonego przez nas dywanu, powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno metraż pokoju, do którego ma trafić akcesorium, jak i poziom jego nasłonecznienia. Ciemniejsze odcienie dywanów, na przykład antracyt, przytłaczają bowiem wizualnie niewielkie pokoje. Po tego typu rozwiązania powinni przede wszystkim sięgać właściciele dobrze oświetlonych, dużych pomieszczeń. W przeciwnych wypadkach, znacznie lepszym wyborem jest jaśniejszy odcień szarości.

Z czym kontrastuje szarość? 

Dywany w kolorze antracytu tudzież grafitu idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach nowoczesnych i industrialnych, opierających swój wystrój na licznych elementach metalowych. Barwa ta znakomicie współgra również z białymi ścianami oraz drewnianymi szafkami o jasnym kolorze. Unikajmy jednak kładzenia antracytowego dywanu w pomieszczeniach, w których już jest sporo ciemnych kolorów – nie będzie tu bowiem szans na stworzenie ciekawego kontrastu, zaś jednolitość barw zauważalnie pogorszy estetykę pokoju.